Skip to content

13 Pillot PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 29, 1988

Property Information

Block23
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,418
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,300
47%
Improvement Value:$246,500
53%
Total Assessment$466,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,190+1.9%
2024$10,985+5.6%
2023$10,402+1.6%
2022$10,234+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,418DeedBook 5047, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1921