Skip to content

21 Quinby PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 13, 1994

Property Information

Block22
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,426
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,300
44%
Improvement Value:$263,100
56%
Total Assessment$469,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,640+1.9%
2024$11,426+5.6%
2023$10,820+1.6%
2022$10,646+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 5346, Page 549

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5204, Page 897

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5036, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1920