Skip to content

71 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1924

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Sep 20, 1996

Property Information

Block34
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,000
49%
Improvement Value:$272,400
51%
Total Assessment$535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,068+1.9%
2024$12,828+5.6%
2023$12,148+1.6%
2022$11,952+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 5441, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1924