Skip to content

17 Nutman PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1912

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block25
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,000
47%
Improvement Value:$230,200
53%
Total Assessment$431,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,860+1.9%
2024$11,642+5.6%
2023$11,024+4.0%
2022$10,597+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 20210, Page 33781

Property Built

Built

Year Built: 1912