Skip to content

97 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1939

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 18, 1998

Property Information

Block26
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,781
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,900
41%
Improvement Value:$283,500
59%
Total Assessment$480,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,630+1.9%
2024$13,380+5.6%
2023$12,670+1.6%
2022$12,466+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,781DeedBook 5571, Page 76

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5211, Page 738

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4800, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1939