Skip to content

553 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2008

Property Information

Block27
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage11,782
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,400
29%
Improvement Value:$488,800
71%
Total Assessment$690,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,935+1.9%
2024$17,606+5.6%
2023$16,671+1.6%
2022$16,403+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 12041, Page 2299

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4925, Page 706