Skip to content

23 Hazel AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block27
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class17
DescriptionCO
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,000
52%
Improvement Value:$229,100
48%
Total Assessment$477,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,021+1.9%
2024$4,929+5.6%
2023$4,667+1.6%
2022$4,592+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6361, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 6077, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5298, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1920