Skip to content

1 Hazel AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 10, 2009

Property Information

Block27
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,956
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,200
32%
Improvement Value:$414,600
68%
Total Assessment$610,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,078+1.9%
2024$12,838+5.6%
2023$12,156+1.6%
2022$11,961+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,956DeedBook 12199, Page 7957

Property Sale

Sale
$442,900
DeedBook 6322, Page 260

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5366, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1930