Skip to content

581 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block28
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,200
65%
Improvement Value:$59,800
35%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,422+1.9%
2024$4,341-31.7%
2023$6,357+1.6%
2022$6,255+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 20150, Page 74345Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5012, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1966