Skip to content

21 Cross StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2024

Property Information

Block29
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,426
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
48%
Improvement Value:$218,600
52%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,790+1.9%
2024$9,610+5.6%
2023$9,100+1.6%
2022$8,954+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 6129, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1880