Skip to content

24 Hazel AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1907

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block29
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,096
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,200
32%
Improvement Value:$335,300
68%
Total Assessment$490,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,230+1.9%
2024$13,969+34.1%
2023$10,415+1.6%
2022$10,247+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,096DeedBook 20230, Page 60657

Property Sale

Sale
$5,000
Sq Ft2,442DeedBook 20230, Page 44301Recorded7/25/2023

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,442DeedBook 20220, Page 62770Recorded7/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1907