Skip to content

84 Mitchell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 2, 1988

Property Information

Block27
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,619
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
45%
Improvement Value:$260,400
55%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,923+1.9%
2024$10,723+5.6%
2023$10,154+1.6%
2022$9,990+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,619DeedBook 5044, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1954