Skip to content

64 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block35
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1344/1926
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,372
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,400
46%
Improvement Value:$285,500
54%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,160+1.9%
2024$11,936+5.6%
2023$11,303+1.6%
2022$11,121+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 5705, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1926