Skip to content

76 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block35
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,044
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,600
50%
Improvement Value:$259,700
50%
Total Assessment$518,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,239+1.9%
2024$12,015+5.6%
2023$11,377+1.6%
2022$11,194+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 20190, Page 89450

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6228, Page 406

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 6092, Page 128

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5491, Page 125

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4814, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1928