Skip to content

60 South Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Aug 18, 2001

Property Information

Block3
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0007

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,162
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,700
45%
Improvement Value:$259,500
55%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,935+1.9%
2024$7,789+5.6%
2023$7,376+1.6%
2022$7,257+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

To:

Sq Ft1,162DeedBook 5830, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1930