Skip to content

10 Birch StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Oct 22, 1997

Property Information

Block31
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,188
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,000
46%
Improvement Value:$286,400
54%
Total Assessment$530,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,293+1.9%
2024$11,086+5.6%
2023$10,497+1.6%
2022$10,329+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5506, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1937