Skip to content

41 Freeman PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block3
Lot89
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0007

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,092
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,700
52%
Improvement Value:$224,200
48%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,246+1.9%
2024$9,076+5.6%
2023$8,595+1.6%
2022$8,457+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950