Skip to content

14 Beaumont TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2010

Property Information

Block57
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,495
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,200
51%
Improvement Value:$326,000
49%
Total Assessment$663,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,478+1.9%
2024$16,176+5.6%
2023$15,317+1.6%
2022$15,071+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967