Skip to content

17 Carter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block58
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,293
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,700
44%
Improvement Value:$392,700
56%
Total Assessment$701,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,581+1.9%
2024$18,240+5.6%
2023$17,272+1.6%
2022$16,995+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,293DeedBook 12205, Page 8821

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5606, Page 522

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5261, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1949