Skip to content

49 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block59
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,676
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,400
48%
Improvement Value:$281,300
52%
Total Assessment$536,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,185+1.9%
2024$10,980+5.6%
2023$10,397+1.6%
2022$10,230+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$603,000

To:

Sq Ft1,676DeedBook 20250, Page 51762

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,676DeedBook 20250, Page 34271Recorded6/2/2025

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5437, Page 339

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4892, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1925