Skip to content

11 Glen RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block59
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,902
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
44%
Improvement Value:$378,000
56%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,033+1.9%
2024$15,739+5.6%
2023$14,904+1.6%
2022$14,664+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,204DeedBook 20170, Page 53905

Property Sale

Sale
$404,000
DeedBook 6073, Page 941

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5210, Page 464

Property Sale

Sale
$184,150
DeedBook 4941, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1925