Skip to content

31-33 Park AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1931
Apartment

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Apr 9, 2013

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings10
ZoningI
Sq Footage7,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,000
23%
Improvement Value:$1,145,000
77%
Total Assessment$1,495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,622+1.9%
2024$34,968+5.6%
2023$33,112+1.6%
2022$32,580+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft7,488DeedBook 12427, Page 5802

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 12146, Page 3831

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5987, Page 748

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5421, Page 245

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4846, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1931