Skip to content

33 Freeman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block6
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningR-M
Sq Footage3,172
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,300
44%
Improvement Value:$246,700
56%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,368+1.9%
2024$9,196+5.6%
2023$8,708+1.6%
2022$8,568+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5511, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1921