Skip to content

42-44 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 19, 2004

Property Information

Block69
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage4,352
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
21%
Improvement Value:$716,000
79%
Total Assessment$904,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,201+1.8%
2024$22,783+5.5%
2023$21,596+1.6%
2022$21,255+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft4,352DeedBook 6056, Page 298

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5988, Page 799

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5318, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1911