Skip to content

12 Randolph PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$562,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block75
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,487
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,500
45%
Improvement Value:$241,500
55%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,528+1.9%
2024$10,330+5.7%
2023$9,769+1.7%
2022$9,607+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$562,000

To:

Sq Ft1,487DeedBook 20250, Page 14539

Property Sale

Sale
$245,500

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 20150, Page 77596Recorded10/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1927