Skip to content

7 Edgehill CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 12, 2004

Property Information

Block89
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0038

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,203
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$368,300
44%
Improvement Value:$466,000
56%
Total Assessment$834,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,186+1.9%
2024$22,760-0.4%
2023$22,859+1.6%
2022$22,491+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,203DeedBook 6091, Page 385

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 5729, Page 623

Property Sale

SaleMulti
$278,000
DeedBook 5539, Page 672

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5018, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1928