Skip to content

6 Glennon PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block114
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,142
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,500
38%
Improvement Value:$339,500
62%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,502+4.0%
2024$12,022+5.7%
2023$11,371+1.7%
2022$11,184+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft2,142DeedBook 20250, Page 31001

Property Built

Built

Year Built: 1925