Skip to content

350 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1935

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block18
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,188
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,000
35%
Improvement Value:$385,900
65%
Total Assessment$597,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+1.9%
2024$14,176+5.6%
2023$13,423+1.6%
2022$13,208+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,188DeedBook 20230, Page 9490

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 20180, Page 77142Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6199, Page 260

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5382, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1935