Skip to content

933 New Jersey AveWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 14, 2009

Property Information

Block101
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,088
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
16%
Improvement Value:$192,500
84%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,210+3.3%
2024$7,946+2.2%
2023$7,777+1.2%
2022$7,688+1.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2913, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 1481, Page 622