Skip to content

726 Maple RdWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2003

Property Information

Block118
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
23%
Improvement Value:$108,300
77%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,051+3.3%
2024$4,889+2.2%
2023$4,785+1.2%
2022$4,730+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$71,035
DeedBook 1775, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1940