Skip to content

601 Tanyard RdWoodbury, NJ 08096

Built 1926

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 15, 1988

Property Information

Block121
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
17%
Improvement Value:$141,800
83%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,138+3.3%
2024$5,941+2.2%
2023$5,814+1.2%
2022$5,747+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 1749, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1926