Skip to content

24 Houston AveWestville, NJ 08093

Built 1940

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 12, 2001

Property Information

Block13
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage696
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
35%
Improvement Value:$79,800
65%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,406+3.3%
2024$4,265+2.2%
2023$4,174+1.2%
2022$4,126+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3221, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1940