Skip to content

739 Wills AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block145
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
28%
Improvement Value:$120,400
72%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,019+3.3%
2024$5,826+2.2%
2023$5,702+1.2%
2022$5,636+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1809, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1950