Skip to content

29 Williams AveWoodbury, NJ 08096

Built 1956

Last Sale Price
$265,500
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block173
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
24%
Improvement Value:$144,900
76%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+3.3%
2024$6,586+2.2%
2023$6,446+24.3%
2022$5,187+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,500
Sq Ft1,530DeedBook 6568, Page 21Recorded10/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956