Skip to content

1104 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block502
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
24%
Improvement Value:$121,600
76%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,758+3.3%
2024$5,573+2.2%
2023$5,454+1.2%
2022$5,391+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,560DeedBook 6382, Page 277Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4326, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1957