Skip to content

36 Grant AveWoodbury, NJ 08096

Built 1958

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block175
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SBC-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
31%
Improvement Value:$98,400
69%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,584+3.7%
2024$4,420+2.4%
2023$4,316+1.3%
2022$4,260+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$294,000
Sq Ft1,050DeedBook 7005, Page 154Recorded5/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1958