Skip to content

59 Walker AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$253,600
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block175
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,775
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
25%
Improvement Value:$134,100
75%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+3.3%
2024$6,229+2.2%
2023$6,096+1.2%
2022$6,026+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$253,600
Sq Ft1,775DeedBook 6577, Page 326Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,775DeedBook 5490, Page 29Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,775DeedBook 5352, Page 326Recorded8/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950