Skip to content

9 Murphy AveWestville, NJ 08093

Built 1948

Last Sale Price
$77,500
Last Sale Date
Dec 15, 1989

Property Information

Block17
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,022
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
27%
Improvement Value:$89,100
73%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,399+3.3%
2024$4,258+2.2%
2023$4,167+1.2%
2022$4,119+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 1952, Page 298

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 1508, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1948