Skip to content

18 Trilby AveWestville, NJ 08093

Built 1930

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Jan 11, 1993

Property Information

Block17
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,024
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
25%
Improvement Value:$123,700
75%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,948+3.3%
2024$5,757+2.2%
2023$5,634+1.2%
2022$5,569+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 2270, Page 66

Property Sale

Sale
$29,340
DeedBook 1550, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1930