Skip to content

21 Murphy AveWestville, NJ 08093

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block17
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage544
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
54%
Improvement Value:$36,000
46%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,803+3.3%
2024$2,714+2.2%
2023$2,656+1.2%
2022$2,625+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft544DeedBook 6684, Page 235Recorded5/24/2022

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3674, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 1449, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1920