Skip to content

1281 Dexter AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block185
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,583
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
28%
Improvement Value:$124,300
72%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+3.3%
2024$5,996+2.2%
2023$5,868+1.2%
2022$5,801+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 2302, Page 11

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 1777, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1930