Skip to content

16 Wescott AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2007

Property Information

Block185
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF POOL
Dwellings1
ZoningBC4
Sq Footage1,252
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
20%
Improvement Value:$121,500
80%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,446+3.3%
2024$5,271+2.2%
2023$5,159+1.2%
2022$5,099+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930