Skip to content

1275 Dexter AveWoodbury, NJ 08096

Built 1965

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jul 28, 2008

Property Information

Block185
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
33%
Improvement Value:$97,700
67%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,231+3.3%
2024$5,063+2.2%
2023$4,955+1.2%
2022$4,898+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 4569, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1965