Skip to content

86 Wagner AveWoodbury, NJ 08096

Built 1985
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 1990

Property Information

Block185
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
16%
Improvement Value:$238,600
84%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$9,398+1.2%
2022$9,287+2.0%
2021$9,105+2.4%
2020$8,895+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 1519, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1985