Skip to content

1050 Bennett DrWoodbury, NJ 08096

Built 1972

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block195
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
27%
Improvement Value:$120,900
73%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+9.1%
2024$5,441+7.2%
2023$5,075+1.2%
2022$5,014+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft1,402DeedBook 6821, Page 181Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$196,500
Sq Ft1,402DeedBook 6731, Page 75Recorded8/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1972