Skip to content

53 Kraemer CtWoodbury, NJ 08096

Built 2021

Last Sale Price
$462,015
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block199
Lot54
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.9

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLUMBIA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$252,000
72%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,548+3.3%
2024$12,145+2.2%
2023$11,886+0.0%
2022$11,886
Property History

Property Sale

Sale
$462,015
DeedBook 6518, Page 169Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6429, Page 1Recorded2/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5872, Page 236