Skip to content

22 Saxony CtWoodbury, NJ 08096

Built 2020

Last Sale Price
$462,595
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block199
Lot66

Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
28%
Improvement Value:$255,100
72%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,745+5.0%
2024$12,142+2.2%
2023$11,883+0.0%
2022$11,883
Property History

Property Sale

Sale
$462,595
Sq Ft2,464DeedBook 6470, Page 19Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6383, Page 91Recorded12/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5872, Page 236