Skip to content

10 Saxony CtWoodbury, NJ 08096

Built 2020

Last Sale Price
$412,615
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block199
Lot69

Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
31%
Improvement Value:$228,400
69%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,934+3.3%
2024$11,552+2.2%
2023$11,305+0.0%
2022$11,305
Property History

Property Sale

Sale
$412,615
Sq Ft2,424DeedBook 6451, Page 254Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6383, Page 96Recorded12/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5872, Page 236