Skip to content

242 Sickle LnWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Aug 10, 2004

Property Information

Block205
Lot42
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description2SF1.5G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
15%
Improvement Value:$212,100
85%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+3.3%
2024$8,658+2.2%
2023$8,473+1.2%
2022$8,376+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 3828, Page 133

Property Sale

Sale
$231,650
DeedBook 3666, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3345, Page 253