Skip to content

1606 Murtha AveWoodbury, NJ 08096

Built 1935

Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block227
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
38%
Improvement Value:$80,300
62%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+3.3%
2024$4,459+2.2%
2023$4,364+1.2%
2022$4,314+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935